Eden's Garden logo

Co byste měli vědět o masáži a kdy se masáži raději vyhnout?

Masáž je cílená forma doteků, která pozitivně ovlivňuje tělo i duši a slouží jako prostředek pro prevenci, regeneraci a léčbu. Masáže často vyhledáváme, když si potřebujeme chvíli odpočinout. Pravidelné, rytmické pohyby nás uklidňují, uvolňují napětí a stres z našich svalů. Celkové uvolnění přináší prohloubení dechu, více kyslíku do našich buněk a tím i více energie. Existuje mnoho cest, které vedou ke stejnému cíli, mnoho druhů masáží, se kterými se můžeme setkat. Každý by měl vyzkoušet a najít tu, která mu nejvíce vyhovuje…

 

Jak masáž vlastně ovlivňuje naše tělo?

  • Na kůži a podkoží – zlepšuje se prokrvení, zvyšuje se výživa kožních buněk, pokožka se stává pružnější a pevnější. Dochází k odstranění odumřelých buněk, odplavování nečistot, a pokožka tak může lépe dýchat.
  • Při masáži se podporuje cévní a mízní oběh – dochází ke zlepšení látkové výměny v tkáních, odplavování odpadních látek a vstřebávání výpotků. Stimulace lymfatického systému posiluje obranyschopnost těla.
  • Na svaly a klouby – jsou lépe vstřebávány přebytečné a odpadní látky, které mohou způsobovat bolest a únavu. Svaly lze uvolnit (po velké fyzické zátěži či sportovním výkonu), nebo je připravit na zátěž vhodnými technikami, například sportovní masáží a snížit tak riziko možného poškození. Masáž uvolňuje kloubní struktury a zlepšuje pohyblivost.
  • Na nervový systém – relaxační a pomalá masáž uklidňuje, zatímco intenzivní a rychlá masáž povzbuzuje.
  • Na vegetativní systém, který řídí činnost vnitřních orgánů. Uklidňující masáž může zmírnit bolest hlavy nebo trávicí potíže způsobené nadměrným psychickým a nervovým zatížením.
  • Na imunitní systém – uvolňující efekt masáže zklidní tělo i duši a pomůže nabrat novou sílu…

 

Jak se na masáž připravit?

Masáž není vhodné provádět s plným žaludkem, proto před ní nejezte alespoň hodinu.

 

Co dělat během masáže?

Během masáže se doporučuje plně relaxovat a nechat se unášet pocitem uvolnění. Uvolněte svaly a mysli, nechte všechny starosti stranou. Důležité je důvěřovat masérovi či masérce a dovolit jim pracovat s vaším tělem. Pokud vás něco během masáže znepokojuje nebo vás bolí, neváhejte to sdělit masérovi, aby mohl přizpůsobit tlak či techniku masáže vašim potřebám.

 

A co po masáži?

Je důležité doplnit tekutiny, nejlépe čistou vodou, aby se toxiny lépe vyloučily z těla. Pokud se po masáži cítíte unaveni, dopřejte si odpočinek a dejte svému tělu čas na regeneraci. Aby se účinné látky z použitých olejů plně vstřebaly do těla, nedoporučuje se sprchovat nejméně 12 hodin po masáži.

 

Kdy na masáž rozhodně nejít?

Obecně se nedoporučuje masáž po nadměrném fyzickém výkonu, při celkovém vyčerpání, při horečnatých a infekčních onemocněních, ani při nádorových onemocněních. Masáž by neměla být prováděna při křečových žilách, plísňových onemocněních kůže nebo poraněních na kůži. V době menstruace nebo šestinedělí by se nemělo masírovat břicho, a v těhotenství nejsou vhodné některé druhy masáží.

 

Další informace o masážích můžete najít například zde:
Benefits of massage therapy – Mayo Clinic Health System

 

Autor článku: Rika Padeleon, certified therapist

Masáže

Dopřejte si relaxaci při našich masážích, které jsme pro vás vybrali na základě našich zkušeností.

Benefity a FKSP

Platba Benefity i FKSP? Ano, u nás to jde! Neodmítněte tuto skvělou možnost! A užijte si relaxaci.

Dárkové poukazy

Potěšte své přátele, rodinu, kolegy. Darujte jim dárkový poukaz na kvalitním papíře v luxusní obálce.

Pobočky

Rádi vás uvidíme! Jsme tu pro vás každý den za každého počasí. Užijte si relaxaci bez bolesti.